W dniach 26 i 27 listopada przeprowadziliśmy kolejne warsztaty oczyszczania laserowego obiektów zabytkowych, tym razem w Krakowie na Akademii Sztuk Pięknych dla studentów konserwacji malarstwa, Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Uniwersytecie Jagiellońskim dla słuchaczy podyplomowego studium Nowoczesnych technik analitycznych dla konserwacji zabytków.
Podobnie jak we Wrocławiu wzięli w nich udział studenci oraz kadra naukowo-dydaktyczna, także plan warsztatów był bardzo podobny. Podstawowa różnica polegała na doborze obiektów, dla których zostały wykonane próby oczyszczania laserowego. Były to snycerka polichromowana i złocona oraz obrazy sztalugowe, które powierzyły nam studentki V roku konserwacji malarstwa i rzeźby polichromowanej. Udało się wykonać bardzo obiecujące próby oczyszczania z przemalowań folii pozłotniczych, a także usuwania dawnych zabezpieczeń i reperacji, które w żaden sposób nie chciały się „poddać” działaniu najbardziej aktywnych mieszanin rozpuszczalników.
Dzięki warsztatom studenci po znali technikę laserową, my zaś nowe możliwości wykorzystania jej w trudnych przypadkach konserwatorskich.