Laboratorium technik optoelektronicznych

Laboratorium technik optoelektronicznych

Budowa Laboratorium technik optoelektronicznych zbliża się do finału.

Prace budowlane powinny zakończyć się jesienią tego roku. Przed nami etap wyposażenia i uruchomienia laboratorium w urządzenia analityczne oraz lasery do oczyszczania powierzchni.

elewacja_01

wizual 2

Restauro korzystając z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 tworzy w Toruniu nowoczesne zaplecze, w którym możliwe będzie profesjonalne przeprowadzenie pełnego procesu konserwatorskiego – od diagnostyki zabytku, poprzez jego kompleksową konserwację po opracowanie dokumentacji konserwatorskiej. Na wszystkich etapach laboratorium wykorzystywać będzie techniki i narzędzia optoelektroniczne. Ich dobór ma służyć uzyskaniu wysokiej jakości usług konserwatorskich, udokumentowanych w nowoczesny sposób. Działalność badawcza ukierunkowana będzie na rozwiązywanie problemów konserwatorskich jakie wynikają podczas procesu konserwatorskiego. Tak więc ideą funkcjonowania laboratorium jest bardzo ścisłe powiązanie badań z praktyką konserwatorską.

 

Lab 1

Laboratorium powstaje w sercu Torunia, w obrębie starówki. Pozyskany przez Restauro zabytkowy budynek stanowi element fortyfikacji toruńskich i należy do zespołu tzw. „Bastionu nr 1”, który powstał w latach 1888-1890. Złożony z dwóch budynków stanowił tzw. „Składnicę saperską” – magazyn pontonów (bud. południowy) oraz magazyn czółen mostowych (bud. północny).

 

Budynek północny, dawny magazyn czółen mostowych, po adaptacji i restauracji będzie dysponował kompleksem pracowni i laboratoriów, w których możliwe będzie wykonanie różnorodnych prac konserwatorskich.

 

Otwarcie i uruchomienie planowane jest na drugi kwartał 2015.

Comments are closed.